Проект «Історія розвитку освітлення «Від лучини до електричної лампочки. Інтегроване узагальнююче заняття "від скіпки до енергозберігаючої світлодіодної лампи" Презентація на тему від скіпки до лампочки

Світлана Сурніна
Проект для старшого дошкільного віку «Від лучини до лампочки»

Керівник проекту(Ф. І. О.)вихователь групи Сурніна С.В.

Район, місто, що представило проект: місто Березники.

Адреса організації: вулиця Віри Бірюкової 3

Телефон: 23-22-78

Вид, тип проекту: короткостроковий

Мета, напрямок діяльності проекту: познайомити дітей з минулим та сучасним освітлювальних приладів, з процесом їх перетворення людиною; розвивати та активізувати пізнавальну діяльність.

Завдання проекту:

поглибити та систематизувати знання дітей;

розвивати ретроспективний погляд на предмети рукотворного світу;

познайомити з різними способами освітлення;

активізувати словник дітей ( лучина, гасова лампа, смолоскип, ліхтар, свічка).

Місце проведення: групове приміщення, музична зала.

Терміни проведення: 1 тиждень

Кількість учасників проекту: 20 дітей

Вік дітей: старший дошкільний вік

Форма проведення: спільна, самостійна діяльність

Спільна діяльність:

Гра «Збудуй доріжку з минулого в сьогодення»

Словесно-дидактична гра «До і після»

Підбір дослідів, загадок, віршів (Додаток 1)

Відкритий перегляд НОД «Подорож у минуле лампочки» з переглядом презентації (Додаток №2)

Відкриття міні-музею « Лампочок та ламп»

Самостійна діяльність:

Розгляд різних видів освітлювальних приладів

Дидактична гра «Розклади по порядку»

Дидактична гра «Розстав по місцях»

Експериментально-дослідницька діяльність

Додаток №1

ЩО В КОРОБЦІ?

МЕТА: познайомити зі значенням світла, з джерелами світла (сонце, ліхтарик, свічка, лампа) ; показати, що світло не проходить через непрозорі предмети.

ОСНАЩЕННЯ: коробка з кришкою, в якій зроблено проріз; ліхтарик, лампа.

Дорослий пропонує дітям дізнатися, що знаходиться у коробці (невідомо)і як виявити, що в ній (зазирнути у проріз). Діти дивляться у проріз і зазначають, що у коробці темніше, ніж у кімнаті. Дорослий запитує, що потрібно зробити, щоб у коробці стало світліше (повністю відкрити проріз або відкрити кришку, щоб світло потрапило в коробку та висвітлило предмети всередині неї). Дорослий відкриває проріз, і після того, як діти переконуються, що в коробці стало світло, розповідають про інші джерела світла – ліхтарик та лампі, які по черзі запалює та ставить усередину коробки, щоб діти побачили світло через проріз. Разом з дітьми порівнює, у якому разі видно, і робить висновок про значення світла.

КОЛИ ЦЕ БУВАЄ?

МЕТА: зрозуміти, що джерела світла можуть належати до природного та рукотворного світу.

ОСНАЩЕННЯ: Ілюстрація пейзажів, подій у різні частини доби

Діти заздалегідь разом із батьками спостерігають на вулиці за освітленістю в різні частини доби (ранок, день, вечір, ніч, за місяцем. Згадують свої спостереження та порівнюють освітленість сонцем та місяцем. Дорослий пропонує дітям виготовити модель (кругову діаграму)частин діб: підібрати колір (Пояснюючи свій вибір ступенем білизни паперу та кольору)та розфарбувати сектори або проклеїти їх кольоровим папером. Діти підбирають ілюстрації (Пейзажі та зображення режимних моментів)з кожної частини доби.

ЧАРІВНІ Промені.

МЕТА: зрозуміти, що освітленість предмета залежить від сили джерела та віддаленості від нього.

ОСНАЩЕННЯ: свічка, настільна лампа, два ліхтарики різної потужності.

Дорослий разом із дітьми висвітлює здалеку ліхтариком картину та пропонує дітям визначити зображення. Обговорює, чому погано видно; що зробити, щоб розглянути зображення краще (наблизити ліхтар або замінити його на сильніший). Діти пробують обидва варіанти, обговорюють результати та роблять висновок (освітленість залежить від джерела: чим він ближчий і сильніший, тим більше світла, і навпаки).

СВІТЛО НАВКОЛО НАС

МЕТА: визначити належність джерел світла до природного та рукотворного світу, призначення, деякі особливості будови рукотворних джерел світла.

ОСНАЩЕННЯ: картинки із зображенням джерел світла (сонце, місяць, зірки, місяць, світлячок, багаття, лампаліхтарик, кілька предметів, які не дають світла.

Дорослий пропонує дітям визначити, темно зараз чи світло, і пояснити свою відповідь (бачимо все, що довкола нас). З'ясувати, що світить зараз (сонце, що може висвітлити предмети, коли у природі темно (лампа, багаття). Потім дорослий пропонує вибрати ті картинки, де зображені предмети, що дають світло; розділити їх на дві групи (Рукотворний, природний світ). Продемонструвати дію лучини, свічки, настільний лампиліхтарика. Порівняти результат (що світить яскравіше). Розкласти в такій же послідовності зображення з їх зображенням. Розглянути особливості будови запропонованих предметів, обговорити призначення та особливості їх використання.

ПІДБІР Віршів.

Дивиться Світла крізь скло:

Надворі світлим-світло.

Пізній вечір за вікном,

А навкруги ясно, як удень.

Це у небі блакитному

На честь Перемоги гармати б'ють.

І звучить над усією країною

Травневий святковий салют.

А. Олексин, С. Баруздін

СВІЧКА ТА ПІДСВІЧНИК

Свічка Свічник каже:

«Ну, що ти все гориш, гориш...

І скоро вже зовсім розтанеш.

То справа я! Собі стою

І не горю, і не димлю,

І вже, звісно, ​​не розтану.

Ти, люба моя, вибач,

Але я твоїх друзів,

Як старі рукавички,

Щодня міняю».

На це розумна Свічка

Свічнику гідно відповідає:

«Так, я справді, горю

І поступово тут же таю,

Але я собою світло дарую,

Затишок я в будинку створюю,

І цим добрий слід я лишаю!

Сірники – це не іграшки,

Сірники злі, як «звірятка»,

Коли діти їх беруть,

І грати з ними йдуть.

Сірники пальчики кусають

І вогнем їх випалюють.

Діти плачуть та страждають

І, звичайно ж, не знають,

Як вогонь той загасити

І пожежу запобігти.

А пожежа – це жахливо!

Дуже страшно та небезпечно!

Він собою все спалює,

Псує і знищує.

Вбиває всіх довкола!

І тому, мій друже,

Сірники до рук не бери,

Життя своє узбережи!

ВЧОРА ТА СЬОГОДНІ

Лампа гасова,

Свічка стеаринова,

Коромисло з відром

І чорнильниця з пером.

Лампа плакала в кутку,

За дровами на підлозі:

Я голодна,

Я холодна!

Висихає мій ґнот.

На склі густий пил.

Чому –

Я не зрозумію –

Чи не потрібна я нікому?

А бувало, запалювали

Раннього вечора мене.

У вікна метелики влітали

І кружляли біля вогню.

Я дивилася сонним поглядом

Крізь туманний абажур,

І шумів зі мною поруч

Старий мідний балагур.

Познайомилася у їдальні

Я сьогодні з лампою новою.

Казали, ніби в ній

П'ятдесят горить свічок.

Ну і лампа! На сміх курям!

Бульбашка під абажуром.

У середині бульбашки –

Три-чотири волоски.

Кажу я: - Ви звідки,

Незрозумілий посуд?

Цікаво подивитися,

Як ви горітимете.

Бульбашка у вас запаяна.

Як запалить його господар?

А невігла мені у відповідь

Говорить: - Вам справи немає!

Я, звичайно, загула;

Чому мені немає справи?

У цьому будинку десять років

Я давала людям світло

І жодного разу не коптіла.

Чому мені немає справи?

Та при цьому, - кажу, -

Я без хитрощів горю.

за старовині, за звичкою,

Запалююсь я від сірника,

Ось як свічка чи пекти.

Ну, а вас не можна запалити.

Ви, громадянка, самозванка!

Ви не лампочка, а склянка!

А вона мені каже:

Дурна ви баба!

Гніток у вас горить

Надзвичайно слабко.

Тим часом як від мене

Льється світло чудове,

Тому що я рідня

Блискавки небесної!

Я – електрична

Економічна

Лампа!

Мені не треба гасу.

Мені зі станції машина

Шле по дроту струм.

Не простий я бульбашка!

Якщо ви з'єднаєте

Вимикачем дві нитки,

Запалюється моє світло.

Вам зрозуміло чи ні?

Стеаринова свічка

Несміливо вставила слівце:

Ви сказали, ніби в ній

П'ятдесят горить свічок?

Обдурили вас безсоромно:

Жодної свічки не видно!

ПІДБІР ЗАГАДОК.

Провела я сонце

За своє віконце,

До стелі повісила,

Стало в хаті весело.

(лампочка)

Прийде до будинку – не виженеш колом,

Час прийде – сам піде.

(сонячний промінь)

Летить вогненна стріла,

Ніхто її не зловить.

(блискавка)

Ось який ненажера є:

Все на світі може з'їсти.

А коли води поп'є –

Обов'язково засне.

(Вогонь)

Розпечена стріла дуб звалила біля села.

(блискавка)

Одне багаття весь світ зігріває.

(сонце)

Стоїть терем, у теремі горить,

А на теремі труба стоїть.

(гасова лампа)

Рогатий, а не бодатий.

(місяць)

Стоїть стовпом, горить вогнем:

Ні спеку, ні пару, ні вугілля.

(Свічка)

Тіло біло, душа лляна,

Маківка золота.

(Свічка)

Висить груша – не можна з'їсти.

(лампочка)

Світить, сяє, весь світ зігріває.

(сонце)

Що, торкнувшись ледве,

Перетворює на дим дрова.

(Вогонь)

До далеких сіл, міст,

Хто йде по дротах?

Світла величність!

Це… (Електрика)

У дерев'яному будиночку

Проживають гноміки.

Такі вже добряки –

Роздають усім вогники.

(сірники)

Будинок – скляна бульбашка,

А живе у ньому вогник.

Яскравим полум'ям запалиться.

(ліхтар, лампочка)

Додаток №2

Конспект НОД: «ПОДОРОЖ У МИНУЛЕ Лампочки» .

Ціль: познайомити дітей з історією електричною лампочки; викликати позитивний емоційний настрій минулого цього предмета.

Завдання:

Створити умови для ознайомлення дітей із досягненням людства – електрикою.

Домогтися уточнення знань дітей про джерела світла; забезпечити відтворення правил безпечного поводження з електроприладами;

Сприяти розвитку психічних процесів, розвитку пізнавального інтересу, прагнення до дослідницької діяльності.

Викликати почуття поваги та гордості до здобутків людини.

Устаткування: лучина, свічка, гасова лампа, електрична лампочка, сірники, різні світильники (або картинки з їх зображенням).

Вихователь: Ви любите подорожувати? Бажаєте, ми сьогодні вирушимо в цікаву подорож? Вам хочеться дізнатися, куди ми вирушимо? Для цього вам потрібно буде відгадати наступні загадки:

1. Будинок – скляна бульбашка,

А живе у ньому вогник.

Вдень він спить, а як прокинеться,

Яскравим полум'ям запалиться.

2. Висить груша – не можна з'їсти.

3. Чудеса на стелі – повисло сонце на шнурку.

4. Висить без діла вдень, а вночі освітлює дім.

Вихователь: Молодці! Ви відгадали всі загадки. Відповідь одна і та сама – електрична лампочка. Тому ми зараз з вами відправимося в минуле електричною. лампочки. Але спершу заплющте очі, а я скажу чарівні слова. З їхньою допомогою ми з вами опинимося поруч із предметами, які розкажуть про минуле лампочки. Раз, два, три – ми прийшли! Що це за предмети на столі? (Діти перераховують предмети, що лежать на столі)

Вихователь: Як ви думайте, що спільного у цих предметів? (Вони запалюються і роблять світло.)Поговоримо ми сьогодні про те, як людина вигадала світло. Але спочатку скажіть, чи завжди була електрична лампочка? (Відповіді дітей)

Вихователь: Звичайно, ні Як ви думаєте, чим давня людина висвітлювала свою печеру? Стародавні люди розпалювали в печері вогнище, і від нього ставало світлішим. А як ви вважаєте, людині важко було ходити вулицею вночі? (Відповіді дітей)Чому? (Нічого не видно, темно)

Хтось знає, що придумали люди, щоб висвітлювати собі шлях уночі? (Ліхтарики)Вони з'явилися пізніше. А раніше? Раніше люди вигадали смолоскипи. Що таке? (Діти відповідають на запитання).

Вихователь: Зі смолоскипами не тільки ходили вулицею, а й у замку на стіні зміцнювали, і вони освітлювали приміщення. Потім люди вигадали лучину. Що таке? Це просто тріска, загострена на кінці. Зазвичай лучину робили з березивона краще горить. Один кінець скіпи закріплювали, а інший зверху запалювали. Лучинупотрібно правильно розташувати, щоб вона краще світила. (Вихованець запалює лучину, всі спостерігають, як вона горить. При цьому вихователь звертає увагу на те, що від лучини світла мало, вона швидко згоряє і сильно коптить)

Вихователь: Таке освітлення зручно було? (Ні.)Чому?

(Діти відповідають на запитання)

Минули роки, і людина придумала зручніший предмет для освітлення - свічку. Свічки робили з бджолиного воску, баранячого сала.

(Виховник показує свічку звертає увагу дітей на те, що всередині свічки є гніт, зроблений з ниток)

Вихователь: Як ви думаєте, чим незручна свічка? (Нею можна обпектися, від неї може бути пожежа, вона коптить, дає мало світла.) Людина прагнула придумати зручніше освітлення свого житла. Люди навчилися з нафти робити гас і придумали гасові лампи. (Вихованець показує дітям гасову лампу, пояснює принцип її дії)

Вихователь: Зручною була гасова. лампа? (Ні.)Чому?

(Діти відповідають на запитання)

Минуло багато років. Люди шукали нові способи зручного висвітлення свого житла. Коли з'явилася електрика, Олександр Ладигін вигадав електричну лампочку. Вона й зараз висвітлює наші квартири. Тепер у наших будинках багато різних гарних світильників: на стелі висять люстри, на стінах - бра, на столах стоять настільні лампи. Як ви думаєте, де ми розмістимо всі ці предмети, де їхнє місце у нашій групі (Відповіді дітей)

Вихователь: З електрикою поводитися треба дуже обережно Без дозволу дорослих не можна включати електроприлади, знати правила поводження з ними. Пам'ятайте: необережне звернення призводить до пожеж!

Що ви дізналися сьогодні? Що вам особливо запам'яталося?

КЛАСНА ГОДИННА

« ЕЛЕКТРИКА.

ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ»

Підготувала та провела:

Іванова О.В.

Січень 2012р.

Ціль: розкрити роль електрики в побуті, сформувати уявлення про те, як електрика виробляється та надходить у будинок, познайомити з правилами безпечного поводження з електроприладами; привернення уваги учнів до проблем використання енергії, економії енергії та енергоресурсів; створення мотивації для збереження ресурсів та енергії; стимулювати інтерес до наукових досліджень та практичного застосування знань, отриманих у школі. навчитися виділяти серед предметів домашнього вжитку електроприлади; засвоїти, що електрика виробляється на електростанціях та приходить унаш будинок по дротах, а також створюється в батарейках; запам'ятати правила безпечного поводження з електроприладами (проводами, вимикачем, розеткою).

розвивати мовлення, мислення, зв'язне мовлення, пам'ять;

виховувати почуття товариства, взаємовиручки.

Хід заняття.

Хлопці, сьогодні у нас не зовсім звичайна класна година. Ми здійснимо невелику подорож додому. Так-так, я не помилилася! У ваші будинки.

На дошці схема – план кімнати

Подивимося, як добре ви знаєте свій дім. Чи справжні ви господарі у домі. Ми живемо у впорядкованих будинках, усю важку роботу виконують машини. Які це машини? (Пилосос, пральна машина, електрична плита...)

- Діти подивіться навколо, як ясно, добре. Давайте закриємо очі. Що ж сталося? (Стало темно).

А як же бути з настанням вечора, темряви? Адже коли темно зовсім нічого не видно? (Відповіді дітей)

Хто ж наш помічник? Давайте відгадаємо загадку.

До далеких сіл, міст

Хто йде по дротах?

Світла величність!

Це... (електрика).

Так, увімкнути світло це простіше простого: досить просто клацнути вимикачем - і спалахуєЕЛЕКТРИЧНА ЛАМПОЧКА.

А так завжди було?

А що люди використовували для того, щоб було світло?

Так, у давнину людям ночами світив лише вогоньВогнища.

- Згодом люди здогадалися, що якщо в багаття опустити палицю, вона загориться, і з нею можна буде відійти туди, куди не доходить світло багаття. Так з'явивсяФАКЕЛ.

Але смолоскип був незручний і небезпечний у будинку: адже може статися пожежа! Тому в будинках використовували менші палички: їх називалиПромені . Ставили скіпку на спеціальну підставку,СВІТКО . Під світець ставилиспеціальну ванну з водою: адже в дерев'яному будинку навіть маленька іскорка, що впала на підлогу, може призвести до справжньої пожежі!

Згодом люди помітили, що, якщо вмочити мотузку в олію і підпалити, вона горить добре і довго. Ось і сталиналивати в маленьку мисочку олію, класти тудиФІТІЛЬ з ниток і підпалювали його. Так з'явилисьОЛІЙНІ ЛАМПИ , які стали нагадувати невеликий чайничок, з носика якого виглядав гніт, що горить.

Але лампа давала мало світла, масло проливалося і люди придумали свічку, а ще потім з'явилися гасові лампи. Гасова лампа горіла яскравіше і була безпечнішою.

Люди перестали користуватися і свічками, і газовими ліхтарями, і гасовими лампами, коли одна дуже розумна людина винайшлаЕЛЕКТРИЧНА ЛАМПОЧКА. Вона горіла яскраво і була зручною та безпечною. І сьогодні будь-яке маля може влізти на стілець, клацнути вимикачем, і... загориться світло!

А чому горить лампочка? Що змушує працювати лампочку? Відгадайте загадку:

По стежках я біжу,
Без стежки не можу.
Де мене хлопці немає,
Не запалиться в будинку світло
До далеких сіл, міст
Хто йде по дротах?

Світла величність
Це:

Ми сьогодні дізнаємося: Що ж така електрика і звідки вона приходить до нашої оселі?

А як нам допомагає електрика?

Так, без електрики не зміг би працювати жоден прилад. Але ми встромляємо вилку в розетку - і відбувається диво: електроприлад оживає. Чому?

Відповісти нам це питання допоможе невеликий досвід.

Досвід

1. Візьміть ручку і потріть її волосся. Піднесіть до маленьких шматочків паперу. На ручці є електричний заряд. Електричні заряди ви спостерігаєте й у природі. Блискавка, деякі риби використовують електричні заряди для полювання та нападу

Звідки ж надходить електрика?

Електричний струм чимось схожий на річку, тільки в річці тече вода, а проводами течуть маленькі премаленькі частинки - електрони. Електричний струм виробляють великі потужні електростанції. Щоб отримати електрику на таких станціях використовується сила води, сонця та вітру енергія. Електричний струм спочатку тече товстими високовольтними проводами, потім звичайними проводами перетікає в наші квартири, потрапляючи в вимикачі і розетки.

Запас електрики зберігається і в батареях. Батареї бувають різні за формою та розміром.

Отже, подорож по будинку ми почнемоз ванною кімнатою.

Воду, водицю. водичку ми любимо,

Кран повернемо та літрами губимо.

Але знай, заощаджуючи водицю-сестрицю.

Дамо можливість нащадкам напитися.

Вода із крана тече дуже швидко. За хвилину з відкритого крана витікає 12-20 літрів безцінної прісної воли! Адже економія води- це всього лише звичка.

Як ми можемо заощаджувати воду?

Спробуємо сформулювати правила ощадливого господаря:

*Не лий воду даремно.

*Закривай кран, поки чистиш зуби, або користуйся склянкою для полоскання рота.

*Мій посуд не під поточним струменем води, а в раковині, закривши отвір
пробкою.

*Не забувай вмикати воду.
З ванної кімнати мивідправимося на кухню.Тут багато чого вимагає вашої уваги.

Полюбуйся, подивися -

Полюс північний всередині!

Там сяє сніг і лід,

Там сама зима мешкає.

(Холодильник)

Навіщо нам потрібен холодильник?

З гарячої криниці

Через ніс водиця ллється.

(Чайник)

Хто любить пити чай? Значить, чайником користуватися вмієте.

Пройдусь трохи гарячим я,

І гладким стане простирадло.

Можу виправити недоробки

І навести на штанах стрілки,

(Праска)

Хто допомагає вдома батькам гладити білизну?

Техніка безпеки.

Електрика наш друг та помічник. Але може стати нашим ворогом, якщо не знати правила безпечного користування електрикою.

  1. Ніколи не берись за електроприлад мокрими руками! Вода добре проводить електричний струм.
  2. Не виймай вилку з розетки, смикаючи за шнур - він може обірватися і оголити проводи, якими проходить електричний струм.
  3. Не торкайся до оголених дротів!
  4. Якщо ти помітив іскру, коли натиснув на вимикач або засунув вилку в розетку, скажи про це дорослим.
  5. Коли йдеш з дому, не забувай вимикати світло та електроприлади.

Підсумок.

- Отже, звідки приходить і куди йде електрика?

А коли електроприлади із друзів можуть стати небезпечними?

Які правила безпечного поводження з електроприладами ви знаєте?

Хлопці, а як ви вважаєте. Ми сьогодні все довідалися про електрику?

Звичайно ж ні, ми тільки торкнулися поверхово цієї теми, а глибше ви вивчатимете її у старших класах на уроках фізики

Знай, що треба заощаджувати

Воду, вугілля, газ та нафту.

Якщо це робитимеш,

Досить їх на багато років.

Послухайте казку про лампочку.

«Дивна справа, всі мною цікавляться, питають: чи яскрава, скільки в мені електрики і якого кольору, білого чи матового», - говорила про себе Електрична Лампочка, лежачи на магазинній полиці.

Електрична лампочка народилася на заводі. Умілі руки людини з'єднали кілька металевих проводків та скло кулястої форми. Так вийшла ще одна кулька штучного світла.

«Коли я жила на заводі... - продовжувала розмірковувати Лампочка, - я була однією з мільйонів, що мирно сплять у своїх теплих картонних упаковках. Але тепер...»

Розмірковувати довше Лампочка не змогла: руки продавця обхопили її і поклали в пакет. Прийшла до тями Лампочка від голосу, який лунав звідкись через пакет.

Дорога?! Я нарешті знайшов необхідну лампочку! Помилуйся, 60 ватів.

О! Мене звуть Електрична Ламка нирка, - посміхнулася Лампочка.

І справді гарна, велика, прозора. Думаю, буде багато світла, – говорив інший голос.

Не те щоб Лампочка не знала, хто вона, вона, скоріше, ще не розуміла, навіщо вона.

Сусідки по картонних коробках на воді говорили всякі дурниці: «Ми будемо ліхтариками, що висвітлюють дороги міста».

Але були в магазині і лампочки, які довго жили на полиці і ніяк не купалися: чи то через маленьку потужність, чи то через їхню власну шкідливість. Саме від таких лампочок Електрична Лампочка дізналася, що найголовніше для будь-якої лампочки - це світити одній і освещать власний нічний простір. Наша Лампочка дивилася з магазинної полиці на вулицю, де сяяв дорожній ліхтар, і мріяла про таке життя.

Дурниця, - говорила одна з лампочок, що залежалися. Її так і звали - Стара Лампочка. - Тобі повинні потребувати. Часто ті люди, які проходять дорогою повз ліхтарний стовп, і не помічають ту, що світить.

Ах, як би дізнатися, де я буду?

- Може, пощастить! - казала Стара Лампочка.

Зараз, лежачи в пакеті, Електрична Лампочка дуже хотіла запитати у Старої Лампочки поради. Але Стару Лампочку купили за день до покупки нашої Лампочки, і вона із захопленням помчала в багажнику когось мотоцикліста.

Куди мене несуть? - обурювалася на ша Лампочка.

Дорогий, акуратніше, - говорив голос. - Головне, відключити електрику в кімнаті.

Так, так, - схвально погоджувався інший голос.

Раптом пакет зашурхотів. Лампочка відчула, що її дістають. Їй не було нічого видно, і вона обурено намагалася крутитися в руках, що взяли її. Дуже хотіла вислизнути.

Ой, не впусти її!

Спокій, люба.

В цей час голова Лампочки ніби вперлася в щось. Потім вона прокрутилася навколо власної осі кілька разів і... І раптом усе довкола стало теплим і світлим!

Що це зі мною? — вигукнула Лампочка, що світилася яскравим світлом. - Ах, як тепло і затишно!

Лампочка ніби примощувалась до нового будинку, трохи блимаючи маленькими електричними розрядами всередині себе.

О, та я в чудовому місці!

Лампочка озирнулася довкола. Її світло освітлювало простір великої кімнати, а її промені, ніби дбайливі ручки, гладили поверхню всіх предметів, що знаходяться в ній.

І це все моє! - раділа Електрична Лампочка. - Розповісти кому, не вірять! А світло від мене яке яскраве!

Лампочка була сповнена радістю.

За вікном пролунав гучний звук мотора. Лампочка глянула надвір. І яке було її здивування, коли під кермом мотоцикла, що приїхав, вона побачила свою подругу Стару Лампочку, що важливо світилася тонким променем у нічній темряві.

«Як цікаво влаштоване життя! Для кожної з нас знайшлося своє місце, своє щастя, навіть для тієї, що світить у ліхтарному стовпі», - думала Електрична Лам нирка, дивлячись на свою подругу.


Команда "Юний дослідник-2"

1. " Як змінювалися звичні речі. Історія артефату"

Візитна картка команди

Назва

команди

"Юний дослідник-2"

Займаємось в об'єднанні "Проектно-дослідницька діяльність" Будинку творчості. Вивчаємо історію підприємств селища, свого району, області.

Проводимо дослідження винаходу предметів ужитку

(Від створення до наших днів). Вивчаємо традиції народів нашого регіону

Коротка інформація

Кіровська

область

Населення селища Орічі. 8116 мешканців(2017р) 158 малих та середніх підприємств 43 кмавтомобільних доріг 1 Державна школа 1 початкова, 1 спортивна, 1 музична школи. 1 Будинок дитячої творчості, 3 дошкільних закладів

Оричівський районний Дім дитячої творчостісьогодні - це багатопрофільна установа додаткової освіти дітей та молоді.

Кількість учнів у Будинку творчості 1787 людина

Кількість об'єднань -90

Керівники

команди:

Зонова Тамара Анатоліївна -вчитель МОКУ НОШ смт. Орічі

Панагушина Олена Аркадіївна -методист Будинку творчості

Склад команди

13 учнів 2 класу Об'єднання Будинку творчості

Про проект

Номінація

Номінація №1: Дослідницький проект

1. "Як змінювалися звичні речі. Історія артефакту"

Конкретна тема

роботи:

Історія розвитку освітлення «Від лучини до електричної лампочки»

Актуальність

Актуальність теми проекту зумовлена ​​розвитком пріоритетної галузі економіки Росії – енергетики, розвитком енергоефективності та енергозбереження.

Ціль проектної роботи:

Познайомитися з минулим і сучасним освітлювальних приладів, з їх перетворенням у Росії та різних країнах, з вченими, які зробили великий внесок у розвиток освітлення .

Завдання проекту:

1.Познайомитися з інформацієюпро походження освітлювальних приладів з літератури та Інтернету.

2.Систематизувати знанняпро хронологічний розвиток джерел світла; скласти термінологічний словник. 3.Подати інформацію про різних учених, які зробили внесок у розвиток освітлення.

4.Розширити отримані знанняза допомогою віртуальних екскурсій.

5.Створення презентацій та відеоматеріалівта супроводжуючого коментаря у текстовій формі та у вигляді аудіозапису голосу «екскурсовода».

Основне питання

Яку перевагу має «електричне» освітлення перед тим, що раніше існувало?

Проблемні питання

Історія електричної лампочкиявляє собою цілий ланцюг відкриттів та винаходів, зроблених різними людьми у різний час. Які способи перетворення енергії походять від вогню до електричної лампочки?

Етапи роботи

над проектом:

Підготовчий

Створення творчих груп (3). Вибір теми та ознайомлення з нею зацікавлених осіб. Визначення мети, завдань та методів роботи над проектом

Планування

Кожна група розробляє свій алгоритм роботи над проектом з урахуванням того, що навчає його власних інтересів і можливостей, вмінням працювати з інтернет ресурсами.

Безпосередня робота над дослідженням

Пошук, обробка та систематизація вторинної інформації, порівняльно-історичний метод вивчення електронних ресурсів та проектування маршруту «віртуальної подорожі», Створення відеоматеріалів та презентацій із супроводжуючим коментарем у текстовій формі та у вигляді аудіозапису голосу «екскурсовода».

Підбиття підсумків, оформлення результатів

Хронології розвитку освітлення. Термінологічний словник. Відеоматеріал віртуальної екскурсії

Відеоматеріал виступу на класній годині. Презентації у текстовому форматі віртуальної екскурсії музеєм «Вогні Москви»; «Історія освітлення»» «Вчені історичної ери електрики»

Презентація результатів дослідження

Тема Історія розвитку освітлення«Від лучини до електричної лампочки»

Проведення класної години для учнів 2в класу . Віртуальна екскурсія «Музей вогні Москви»

Частина 1. Від скіпки до гасової лампи. Частина 2. Від перших лампочок до сучасних приладів освітлення. Презентація Історія розвитку освітлення "Від лучини до електричної лампочки"

Презентація «Вчені історичної ери електрики». Перегляд документальних фільмів:

Історія розвитку енергетики регіону. Світлий шлях Землі Вятської. Документальний фільм до ювілею Південних електричних мереж.

Подання дослідницького проекту«Історія розвитку освітлення» на районній, обласних, всеросійських очних та заочних конференціях та конкурсах для учнів 1-4 класів

Методи та прийоми

роботи:

Збір інформаціїучасниками проекту з урахуванням його власних інтересів та можливостей, умінням працювати з інтернет ресурсами та музейними джерелами. (Відбір об'єктів під час створення екскурсії учасники творчої проектної групи ведуть, постійно звіряючи свої матеріали з темою)

2 .Аналіз та узагальнення фактів, зібраного матеріалу

3 .Редагування матеріалу з керівником, якого обирають члени групи

4. Складанняхронології розвитку джерел світла

5 .Складаннятермінологічний словник.

6.Створення презентацій: «Історія розвитку освітлення»; «Вчені, які зробили найбільший внесок у історичні віхи розвитку освітлення»;Музей «Вогні Москви»

7 . Складання екскурсійного маршрутувіртуальної екскурсії

8. Створення відеоматеріалів:

«Від лучини до електричної лампочки». Музей « Вогні Москви

Очікувані продукти проектної діяльності

Хронологія розвитку освітлення.

Термінологічний словник.

Презентація Історія розвитку освітлення «Від лучини до електричної лампочки»

Презентація «Вчені, які зробили найбільший внесок у історичні віхи розвитку освітлення»

Відеоматеріал презентації віртуальної екскурсії "Вогні Москви"1ч,2ч.

Таблиця ЗІУ (Знаю, цікавлюсь, навчаюсь)

ЗНАЮ

ЦІКАВУЮСЯ

ВЧИСЬ

Як горить багаття

Коли люди навчилися видобувати вогонь?

Багато тисяч років тому людина навчилася добувати вогонь примітивними способами (при терті двох шматків дерева виходить спочатку димок, а потім і іскорка).

Палка, що горить, лучина

З якого дерева її виготовляли?

Краще скіпка горить із смолистих дерев (сосна). Використовували до початку XX ст.

Який рідиною просочували смолоскип?

Смолоскип з'явився в результаті спостережень, які привели до висновку, що краще горять смолисті гілки. Люди з часом почали відкривати нові речовини, які можуть підтримувати горіння. У хід пішли різні олії та смоли.

Коли з'явились?

У Стародавній Русі широко використовувалися свічки. Спочатку сальні, потім воскові, стеаринові, парафінові.

Гасова лампа

Як вона горить?

Коли виникла?

Гас піднімався ґнотом і горів. Вогонь ховали у скляні колби. За часів Середньовіччя городяни, виходячи з дому, брали із собою ліхтар. Початком тріумфального розквіту вуличного освітлення можна вважати середину XIX століття, коли були винайдені гас і гасова лампа.

Електрична лампа

Коли виникла?

Хто її винайшов?

Що всередині електричної лампи спалахує?

1876р. П. Н. Яблочков збудував лампу, яку не треба регулювати. У 1880 році «російське світло» використовувалося в багатьох містах світу, а також у Москві та Петербурзі

О.М. Лодигін створює першу лампу розжарювання. 1890р. Лодигін отримав патент на електричні лампи з металевою ниткою.

У ревнощі застосовували різні види освітлення

Яке освітлення було у 18 та 19 столітті?

До кінця 19 століття освітлення приміщень та вулиць Росії залишалося свічковим, масляним, спиртовим, гасовим та газовим.

Електричні лампи можна купити у магазині

Коли почали виготовляти електричні лампи?

У 1878 році Томас Едісон зробивши 6000 дослідів, він доопрацював лампу Лодигіна. Лише через 7 років після Лодигіна створив лампу розжарювання та поставив її на виробництво. У 1880 році він отримав патент на винахід.

Світлодіодне освітлення

У чому його перевага?

Світлодіоди отримали широке визнання в історії розвитку електричного освітлення лише наприкінці XX ст. Їхні переваги - це висока світлова сила, величезний термін служби, крихітні розміри та невичерпний енергозберігаючий потенціал, економія коштів.

Джерела інформації

Продукти проектної діяльності

Термінологічний словник освітлювальні прилади

Складено за матеріалами: Сомов В.П. Словник рідкісних та забутих слів. М.2001., Рогожнікова Р.П. рідкісні слова у творах авторів 19 століття. М. 2000, Велика радянська енциклопедія. 3-тє вид. М. 1969-1978, Брокгауз Ф.А., Ефрон І.А. Енциклопедичний словник, вид. 2-е.Спб 1911-1916, Даль В.І. Тлумачний словник живої мови Володимира Даля. 4-те вид. СПб-М. 1912, Радянський енциклопедичний словник. ред. А.М. Прохоров, 4-те вид. 1989.

Абажур -ковпак для лампи, світильника

Алебастр -дрібнозернистий будівельний гіпс.

Амплі- Будуарний ліхтар. Скло, через яке просвічувало полум'я свічки, було або кольорове, або молочне. Ліхтарики робили також з м'якого італійського алебастру: полум'я свічки всередині нього виявляло рельєфні прикраси, вирізані на тулові. Приглушене світло будуарного ліхтарика створювало інтимну, затишну атмосферу.

Бра- настінний свічник, світильник.

Бужуар- переносний світильник, який був низьким свічником на стійкій підставці.

Жирандоль- Великий фігурний свічник для кількох свічок.

Каганець- черепок чи блюдце, наповнений салом чи жиром, з ґнотом.

Канделябр- Свічник для кількох свічок, підставка-світильник з декількома лампами у формі свічок.

Кенкет- кімнатна лампа, в якій горюча рідина стікала вниз до пальника, розташованого нижче за резервуар. Лампа отримала назву на прізвище винахідника паризького аптекаря Антуана Кенкета (1745-1803).

Лампа -так найчастіше називали одну або кілька свічок на загальній підставці, стоячій або підвішеній, з абажуром, зазвичай зеленим.

Лампада- це ємність, наповнена твердим або рідким жиром, куди занурюється гніт.

Лампіон -являв собою вузьку високу вазу зі скла, що нагадує тулова ліхтариків з горлом, що розширюється, в них поміщалася одна свічка. Лампіони розміщували на карнизах залів по всьому периметру стіни на невеликій відстані один від одного. Були найбільш поширені в імператорських палацах за царювання Катерини II.

Лучина- Тонка довга тріска з сухого поліна.

Люстра- висячий світильник з кількох свічників для ламп.

Панікадило- Свічкова люстра або канделябр у церкві.

Плошка- Низький широкий посуд у формі великої чашки, тазика. Посудина з ґнотом, що вживається для освітлення.

Світець- підставка із залізними ріжками догори, в якій закріплювалася скіпка.

Свічка -паличка з жирової речовини з ґнотом усередині, що служить джерелом освіження. Свічки були дорогими восковими (з бджолиного воску), вони горіли яскравіше, і дешевими сальними - вони сильно коптили. Спермацетові та парафінові майже не давали кіптяви, горіли рівно. Калетівська свічка - стеаринова свічка найвищої якості, на ім'я свічкового фабриканта Калета.

Сонетка- Електричний дзвінок виклику прислуги.

Торшер- Підлоговий світильник на високій підставці.

Триножник- Античний світильник, який встановлювався на підлозі і був чашею з паливом.

Смолоскип- Світильник на рукоятці, зазвичай коротка палиця з намотаною на кінці просмоленою клоччям.

Ліхтар- освітлювальний прилад у вигляді скляної кулі, коробки, трубки, в яку міститься джерело світла.

Шандал- Великий, важкий свічник.

Хронологія розвитку джерел світла

Найдовшим був шлях від скіпки до свічки, а потім до масляної лампи. Значний інтерес представляє історія розвитку ламп розжарювання, які здійснили революцію у техніці освітлення. Незважаючи на те, що багато винаходів не знайшли практичного застосування, з точки зору розвитку технічних ідей вони, безсумнівно, заслуговують на увагу.

10000 до н. е. Розвиток джерел світла у часі

4000 до н. е. Олійні лампи та смолоскипи.

2500 до н. е. Гарячі камені в Малій Азії.

500 р. до зв. е. Серійне виробництво глиняних ламп з олією.

500 р. до зв. е. Перші свічки в Греції та Римі.

1780 Водневі лампи з електричним запалюванням.

1783 Лампа з сурепним маслом і плоским ґнотом.

1798 р. Лампи на вугільному газі В. Мурдоха

1799 р. Італ. фізик Алессандро Вольта створив перше хімічне джерело струму

1802 р. Свічення розжареного дроту із платини чи золота.

1802 р. Дуга В.В. Петрова між вугільними стрижнями.

1802 р. Свічення тліючого розряду у дослідах В.В. Петрова.

1811 Перші газові лампи.

1816 Перші стеаринові свічки.

1830 Перші парафінові свічки.

1840 р. Німецький фізик Грове використовує для підігріву нитки напруження електричний струм.

1844 Старр в Америці робить спробу створити лампу з вугільною ниткою.

1844р. Дугова лампа Фуко з ручним регулюванням довжини дуги

1845 Кінг в Лондоні отримує патент "Застосування розжарених металевих і вугільних провідників для освітлення".

1853р. Гасова лампа Лукашевича

1854 р. Німецький винахідник Генріх Гобель створює в Америці першу лампу з вугільною ниткою та висвітлює нею вітрину свого магазину.

1856р. Дугові лампи з автоматичним регулюванням відстаней між вугіллям Олександра Шпаковського

1860 Поява перших ртутних розрядних трубок в Англії.

1872 р. Висвітлення лампочками О.М. Лодигіна у Петербурзі Одеської вулиці, аудиторій Технологічного інституту та інших приміщень.

1874 р. П.М. Яблучків влаштовує першу у світі установку для освітлення залізничної колії електричним прожектором, встановленим на паровозі.

1876 ​​Винахід П.М. Яблучкові свічки з двох паралельних вугільних стрижнів.

1873 р. А.М. Лодигін влаштував перше у світі зовнішнє освітлення лампами розжарювання Одеської вулиці у Петербурзі.

1877 р. Максвел в США зробив лампу без колби з платинової стрічки.

1878 р. Сван в Англії запропонував лампу з вугільним стрижнем.

1880 р. Едісон отримує патент на лампу з вугільною ниткою.

1880 р. А.М. Лодигін отримав патент на лампу розжарювання із металевою ниткою.

1897 р. Нернст винаходить лампу з металевою ниткою розжарювання.

1885р. Ковпачок Ауера, що розпалюється

1886р. Газові лампи “Газовий Ріжок

1890 р. Ацетиленова лампа

1895 р. Лампа з целюлозною ниткою

1901 р. Купер-Хьюїт у США винаходить ртутну лампу низького тиску.

1903 Перша лампа розжарювання з танталової ниткою, запропонована Больтеном.

1905 Ауер пропонує лампу з вольфрамовою спіраллю.

1906 Кух винаходить ртутну дугову лампу високого тиску.

1906 р. Лодигін продає патент на вольфрамову нитку компанії General Electric

1909 р. Куліджу в США вдалося отримати ковкий вольфрам

1910 Відкриття галогенного циклу.

1913 Газонаповнена лампа Лангье з вольфрамовою спіраллю.

1931 р. Пірані винаходить натрієву лампу низького тиску.

1935р. Кух винаходить ртутну дугову лампу високого тиску.

1946 р. Шульц пропонує ксенонову лампу.

1946 р. Ртутна лампа високого тиску з люмінофором.

1946р. Шульц пропонує ксенонову лампу

1958 Перші галогенні лампи розжарювання.

1960 Перші ртутні лампи високого тиску з йодистими добавками.

1961 р. Натрієві лампи високого тиску.

1982 Галогенні лампи розжарювання низької напруги.

1983 Компактні люмінесцентні лампи.

1992 р. Без електродні сірчані лампи

2005 р. Світлодіоди білого світіння Nichia

Презентація Історія розвитку освітлення «Від скіпки до електричної лампочки»


Презентація Вчені, які зробили найбільший внесок у історію розвитку освітлення

Презентація віртуальної екскурсії Частина 1 музей "Вогні Москви"

Чи були у Вас труднощі при роботі з конкурсними Завданнями, як Ви вирішили проблеми?

Необхідну інформацію під час написання проекту знаходили в інтернеті, в учасників конкурсу «Жива історія» минулих років

Матеріали яких команд Вам сподобалися і чому? Вкажіть назву команди та дайте посилання на сторінку.

Що Ви очікували від участі у Конкурсі та що отримали?

Усі наші очікування щодо участі у конкурсі виправдалися. Кожен учень працював на своєму доступному розумі рівні пізнання та вміння.

Якби такий Конкурс проводився знову, то чи взяли б Ви в ньому участь?

Візьмемо участь обов'язково. Конкурс дає можливість брати участь великій кількості учнів, кожен має змогу показати свої здібності та навички до дослідницької діяльності.





















Назад Вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Програмний зміст:

  • Розширити уявлення дітей про еволюцію світлоосвітніх приладів;
  • Бережне ставлення до електроенергії;
  • правила поведінки під час проведення лабораторних робіт;
  • Вміння працювати у групі та індивідуально.

Опорні знання:правила ТБ при роботі з вогнем, колючими та ріжучими предметами; знайомство стародавньої людини із вогнем, історія 5 клас.

Попередня робота: підготовка дітьми повідомлень про знайомство людини з вогнем та про план ГОЕРЛО, презентація педагога “Від лучини до енергозберігаючої світлодіодної лампи”; підготовка телемосту з тепличним господарством МБУ ДО "ЦРТДіЮ" "Флора"; поліно та ніж, світець, секундомір; блюдце, олія, джгут з тканини, картопля, шкірка апельсина, сірники; свічка; гасові лампи; шахтарська лампа Деві; газонаповнена лампа розжарювання; світлодіодні лампи; 2 настільні лампи; таблиці для заповнення та ручки.

Хід заняття

Тема: “Від лучини до енергозберігаючої світлодіодної лампи” (слайд 1)

Інструктаж з техніки безпеки

Мета уроку:(слайд 2)

  • усвідомити значення дбайливого ставлення до електроенергії;
  • познайомити учнів із минулим та сучасним освітлювальних приладів, зі своїми перетворенням, розвивати пізнавальну діяльність.

Завдання уроку:(слайд 3)

освітні:

  • розкрити умови формування енергозбереження;

розвиваючі:

  • поглиблювати та систематизувати знання про походження освітлювальних приладів;
  • дати інформацію про різні способи освітлення;
  • наочно показати переваги електричного освітлення перед існуючими раніше;
  • розвивати логічне мислення, монологічну мову, увагу до опонента, спостережливість, уміння застосовувати свій життєвий досвід;

виховні:

  • формувати дбайливе ставлення до електроенергії;
  • прищеплювати акуратність під час виконання лабораторних робіт.

Форми організації пізнавальної діяльності учнів:

  • фронтальна, групова, індивідуальна.

Хід заняття

Вступне слово викладача екології:

Здрастуйте, хлопці, ви знаєте, що Вікторія Кононова та Ганна Сергієнко розпочали роботу над дослідницьким проектом “Електричне павутиння”. Виявилося, що освітлювальні прилади пройшли великий та складний шлях удосконалення. Ось про зміни джерел світла ми сьогодні з вами й поговоримо.

П:- Пропоную вам послухати повідомлення Виноградського Георгія про використання світла багаття первісною людиною.

Заслуховування повідомлення учня.

П:- На жаль, багаття з собою не перенесеш на інше місце, так з'явилися смолисті гілки, смолоскипи та скіпки. Як ви думаєте, що таке скіпка?

В:- Це тріска, що горить.

П:Давайте перевіримо вашу відповідь та прочитаємо текст слайду (слайд 4).

П:- Пропоную, Міллер Дмитру виготовити скіпки, для цього знадобиться поліно і ніж. Діма, згоден?

В:- Із задоволенням! (що навчається виготовляє скіпки).

П: -Як ви думаєте, скільки горить скіпка?

В:- Певно, хвилин 10.

П:- А ми перевіримо, чи можна зараз їх запалити і включити секундоміри. Запалюємо скіпки і включаємо секундоміри!<Рисунок 1>. Свої спостереження заносимо до таблиці 1

Малюнок 1

Лабораторна робота №1

Обладнання:скіпка, світець, сірники, секундомір, таблиця 1.

Вставте у світець скіпку, підпаліть її і засікайте час. Спостереження запишіть у таблицю.

Таблиця 1

П:- Скажіть, будь ласка, чи зручно користуватись таким освітленням? Відповідь обґрунтуйте.

Світло скіпки тьмяне, охоплює обмежену територію;

Промінь коптить і швидко згоряє;

Дуже пожежонебезпечно.

П:- І що робити? Що люди могли винайти?

Швидше за все, смолоскипи, свічки;

Зі смолоскипами люди пересувалися в темний час доби, освітлюючи шлях, а масляними лампами користувалися вдома;

Свічками користувалися заможні люди (слайд 5).

Учні читають текст з інтерактивної дошки та розглядають ілюстрації та фотографії.

П:- Зі свічками<Рисунок 2>ми з вами добре знайомі, тому використовуємо їх під час тимчасових відключень електроенергії.

Малюнок 2

Засвітіть їх. А чи доводилося вам виготовляти олійні лампи?

В:- Ні…

П:- Можна зробити, це зовсім недовго і просто.<Рисунок 3>. Почнемо?

Малюнок 3

Лабораторна робота №2

Обладнання:блюдце або половина шкірки апельсина, рослинна олія, шматочок бинту, розрізана навпіл картопля, сірники, таблиця 2.

Налийте в блюдечко або половину шкірки апельсина рослинне масло; вкладіть туди шматочок бинта, скручений джгутом; придавіть кінець джгута, що лежить у ємності половинкою картоплі; виступаючий за межі ємності джгут, підпалюємо. Спостереження заносяться до таблиці 2.

Таблиця 2

П:- Скажіть, будь ласка, чи краще скористатися таким способом освітлення? Відповідь обґрунтуйте.

Світло масляної лампи не набагато краще світла скіпки і свічки, охоплює так само, обмежену територію;

Виготовлена ​​нами масляна лампа виділяє продукти горіння, які мають неприємний запах;

У робочому стані лампа знаходиться, поки є гніт і олія;

Пожежонебезпечна, олія може розлитися.

П:– Подивіться на слайд 6. Де ви бачили такі лампи?

В:- Такі лампи ми бачили в Археологічному музеї-заповіднику "Танаїс" та Азовському історико-археологічному та палеонтологічному музеї-заповіднику.

Масляні світильники застосовувалася ще з доби палеоліту.

Вони зручніші, ніж ті, які виготовили ми.

Але також пожежонебезпечні, так відкрите полум'я і таку лампу можна ненароком перевернути і олія, що горить, розіллється.

П:- То який такий винахід було зроблено, як ви думаєте? Як сховати відкрите полум'я та убезпечити себе від можливого розливу олії?

В:- Була створена гасова лампа!?

П:- Правильно, молодці. Але не тільки гасова. Крістін Байдак ознайомить нас зі слайдами 7, 8 та 9.

Учня читає текст з інтерактивної дошки, хлопці розглядають ілюстрації та фотографії про гасову, карбідну лампи та газові ліхтарі.

П:- Настав час сюрпризу для вас. Ми з вами запалюватимемо справжні гасові та карбідні лампи. Свої спостереження ви повинні записати до таблиці 3 до кінця заняття.

Учням на парти видаються гасові<Рисунок 4>та карбідні лампи<Рисунок 5>, хлопці та педагог приводять їх у дію, спостерігають за роботою ламп.

Малюнок 4

Малюнок 5

Таблиця 3

П:- І нарешті, 1809 року з'явилася перша електрична лампочка - такий довгий шлях розвитку штучних джерел світла. Пропоную з еволюцією газонаповненою лампою розжарювання ознайомитись, читаючи по черзі слайди 10-16.

Учні читають по черзі текст з інтерактивної дошки, розглядають ілюстрації та фотографії про винахідників та їх роль у вдосконаленні електричної лампи.

П:- Я тримаю перед вами газонаповнену лампу розжарювання. Хто знає, як її роблять?

В:– Ми не знаємо.

П:- Краще 1 раз побачити, ніж 100 разів почути, отже, ви дивитися відео ролик.

Діти дивляться відео ролик “Лампочки розжарювання 7.04.82Д” youtube.com

П:- Ми з вами порівнювали кілька джерел світла, як ви думаєте, що ви зараз робитимете?

В:- Потрібно вкрутити лампу розжарювання в настільну лампу<Рисунок 6>і порівняти з горінням свічки, масляною лампою та гасовою лампою. А спостереження записати до таблиці 4.

Малюнок 6

П:- Правильно, молодці, дійте!

Чорба Вікторія вкручує лампу розжарювання в настільну лампу і включає електричну мережу. Усі хлопці заповнюють таблицю 4.

Таблиця 4

П:- Як ви вважаєте, наскільки легко покрити електричними мережами простори нашої країни?

В:- Має бути багаторічна програма.

П:- Цілком правильно. І така програма була реалізована, має назву…

В:- "План ГОЕЛРО" (слайд 17)

Педагог:– Хто може розповісти про це? Будь ласка, Анастасіє, ми тебе слухаємо.

Чорба Анастасія знайомить своїх товаришів із "Планом ГОЕЛРО"

П:- Останнім часом все більш популярними стають енергозберігаючі лампи денного світла, оскільки вони набагато економічніші і їхнє світло по відтінку ближче до денного. До них відносяться люмінесцентні, енергозберігаючі лампи денного світла та світлодіодні. Одні з таких ламп висвітлюють тепличне господарство, структурного підрозділу МБУ ДО ЦРТДіЮ, Флора. Якщо у вас питання, що стосуються освітлення в теплицях, ви можете поставити запитання Черкесової Ірині Анатоліївні завдяки телемісту, організованому для вас.

В:- Здрастуйте, Ірино Анатоліївно!

Черкесова І.А.: - Доброго ранку, рада вас бачити!

В:- Які лампи використовуються у тепличному господарстві “Флора”?

Черкесова І.А.:- У нашій теплиці використовуються лампи з теплобілим випромінюванням потужністю 36 Ватт.

В: -Скільки годин без перерви можуть працювати люмінесцентні лампи?

Черкесова І.А.:- У похмуру погоду 10-12 годин. Осінньо-зимовий період освітлення працює з 6 ранку до 21.00 години. У літній період взагалі штучним освітленням не користуємось.

В:- Яка тривалість їхнього терміну дії?

Черкесова І.А.:- Зазвичай люмінесцентні лампи мають термін дії до 5 років, але при підвищеній вологості термін служби скорочується до 2 років.

В:- Чи здаєте ви лампи, що вийшли з ладу, на утилізацію?

Черкесова І.А.:- Так, тому що їх не можна викидати через вміст у них ртуті. Ми викликаємо машину служби утилізації ламп.

В:- Дякую, до побачення!

Черкесова І.А.:- До побачення. Була рада поспілкуватися із допитливими хлопцями.

П:- Як здійснюється утилізація люмінесцентних ламп, ви дізнаєтесь із відеоролика “Утилізація енергозберігаючих ламп” youtube.com. Пропоную вам його уважно подивитись.

Учні дивляться відео.

П:- Чим небезпечні лампи, які висвітлюють наш кабінет?

В:- У них міститься ртуть.

П:- Думаю, що вам давно відомо про те, що вони отруйні. Чому ж такі лампи настільки поширені?

В:- Такі лампи в невеликих кількостях споживають електричну енергію.

П:- Наскільки вони економічні?

В:- Ми не знаємо….

Педагог:- Пропоную дізнатися про точний розрахунок енергозбереження лампами нового покоління з відеоролика “Енергозберігаюча лампочка, точний розрахунок” youtube.com

П:- Свої висновки занесіть до таблиці 5.

Таблиця 5

П:- А ось тепер питання на засипку, навіщо берегти електроенергію?

В:- Щоб отримати певну кількість електричної енергії, потрібно витратити чимала кількість природних ресурсів: горючих корисних копалин, гідроресурсів і робота небезпечного атома, при цьому завдавши часом непоправної екологічної шкоди планеті.

П:- Проаналізуйте заповнені вами таблиці та скажіть, як удосконалилися освітлювальні прилади.

Лампи висвітлюють життєвий простір кожного з нас;

Стали зручними у користуванні;

Тим не менш, як і раніше необхідно дотримуватись правил техніки безпеки.

П:- Дякую за увагу, до нових зустрічей.

Відеозапис заняття.

ЗМІСТ. Джерела світла на перших паровозах та машинах. Джерела світла на перших паровозах та машинах. Фізичні явища, на основі яких виникла освітлювальна техніка XIX століття. Фізичні явища, на основі яких виникла освітлювальна техніка XIX століття. Історія винаходу дугових ламп. Історія винаходу лампи розжарювання. Російські пріоритети. Музеї, в яких зберігаються старі електричні лампи. Музеї Закріплення та перевірка знань.


Сигнальні ліхтарі До появи переносних електричних ліхтарів користувалися відкритими гасовими лампами з ґнотом у носику. Такі лампи використовувалися під час огляду паровозів. Масляна-непроливайка служила для поповнення гасових ламп. У минулому кондуктор подавав сигнал машиністу прапорцем вдень та гасовим ліхтарем уночі.




АВТОМОБІЛЬНІ ГАЗОВІ ЛАМПИ У газогенераторі при контакті з водою карбід виділяється газ – ацетилен. Приблизно кожні 4 години потрібно було додавати свіжу порцію карбіду. Перші ацетиленові лампи на машинах з'явилися в 1898 р. Вони вимагали постійного догляду, а іноді й вибухали, але все ж були значно кращими за масляні або лампи зі свічками. Їх використовували до 1939 року.




РУСЬКЕ СВІТЛО У 1876 р. в Парижі П.М. Яблучків отримує патент на новий вид електричного освітлення – російське світло. Вулиці Парижа, Лондона були освітлені свічками Яблочкова. З Парижа електричне освітлення поширилося у світі, дійшовши до палаців шаха перського і короля Камбоджи". Навесні 1879 р. Яблучків висвітлив у Петербурзі Ливарний міст через Неву, площу перед театром і деякі заводи. Незабаром нові вогні спалахують у Москві.


СВІЧКА ЯБЛОЧКОВА Електродні вугілля в дуговій лампі Яблочкова розташовувалися вертикально і паралельно один одному і були ізольовані один від одного прошарком тугоплавкою білої глини (каоліну). Лампі Яблочкова не потрібен механічний регулятор, що зближує вугільні стрижні в міру їхнього згоряння. 23 березня (н. с.) 1876 р. російський винахідник Яблучків отримав у Франції привілей N на дугову електричну лампу без регулятора.


Чому згасла свічка Яблочкова? Поруч із дуговими лампами йшла розробка конструкції ламп розжарювання. У лампі розжарювання використовується ефект свічення провідника, нагрітого електричним струмом, що проходить по ньому. Лодигін замінив два вугільні стрижні, з'єднані вольтовою дугою, одним тонким вугільним стрижнем, що не має розривів.


ЗАКОН ДЖОУЛЯ-ЛЕНЦА Теплова дія струму – це явище нагрівання провідника, яким проходить електричний струм. Закон встановлює певне співвідношення між величиною струму (I), що проходить по провіднику, електричним опором провідника (R) і тривалістю проходження струму (t), з одного боку, і кількістю тепла, що виділяється (Q) – з іншого. Можливість отримати сильно розпечений струмом провідник викликала прагнення використати його для влаштування нового типу електричного джерела світла. Q = I 2 R t


Лампа розжарювання У 1872 р. О.М. Лодигін – ровесник Яблочкова, створює свою першу лампу розжарювання. Як тіло розжарювання Лодигін застосував тонкі стриженьки з вугілля, поміщені в герметично закупорену скляну кулю або циліндр. Термін служби перших ламп Лодигіна не перевищував 50 хвилин. Для збільшення терміну служби лампи Лодигін почав видаляти за допомогою насоса повітря з колби. У 1873 р. на Одеській вулиці у Петербурзі у двох ліхтарях гасові лампи замінили лампами Лодигіна. Це був перший у світі досвід вуличного освітлення кількома електричними лампами розжарювання. У 1890 р. Лодигін отримав США патент на електричні лампи розжарювання з металевої ниткою.


Томас Алва Едісон () У 1878 р. проблемою освітлення зайнявся американський винахідник Томас Едісон. Зробивши 6000 дослідів, він технічно доопрацював лампу Лодигіна, з'ясувавши, що для тривалої роботи лампи потрібні відкачування повітря до низького тиску, патрон та вимикач. Найкраще у Едісона світилися обвуглені бамбукові волокна. Проте він лише через 7 років після Лодигіна створив лампу розжарювання і поставив її на виробництво. У 1880 році він отримав патент на винахід.


РОСІЙСЬКІ ПРІОРІТЕТИ Яблучків П.М. () Лодигін О.М. ()


Чому ж не сказати вже, що і сонячне світло винайдено в Америці? Перший привілей на лампи розжарювання видано в Росії Товариству Електричного освітлення Лодигіна і К 0 на спосіб і апарати для дешевого електричного освітлення 11 липня 1874 р. за N 1619, тоді як всі наступні привілеї видавалися лише на вдосконалення лампи. Лодигін винайшов першу практично придатну лампу розжарювання. У США Едісон отримав перший патент на свою лампу розжарювання у 1880 р., але інші винахідники заперечували це право Едісона. Зрештою американський суд змушений був відмовити Едісону в праві перешкоджати іншим фірмам та винахідникам виготовляти та випускати у продаж лампи розжарювання. Російські привілеї Іноземцю Томасу Альва Едісону видано лише 1881 р.: одна N 2589 від 24 вересня на удосконалення у засобах і апаратах до створення електричного світла і друга N 2638 від 11 грудня удосконалення у електричних лампах і спосіб устрою оних.


РОСІЙСЬКІ ЕЛЕКТРОТЕХНІКИ 19 століття. У відкритті та вивченні явищ, на основі яких виникла освітлювальна техніка 19 століття, велика заслуга належить російським ученим: Петрову В.В., який відкрив вольтову або електричну дугу, Ленцу Е.Х. та Джоулю, що вивчили незалежно один від одного, явище нагрівання провідника електричним струмом. Російськими ж винахідниками було знайдено і найреальніші способи використання цих явищ для влаштування електричних джерел світла – П.Н. Яблучковим для влаштування дугової лампи та О.М. Лодигін для пристрою лампи розжарювання.


ВАСИЛЬ ВОЛОДИМИРОВИЧ ПЕТРІВ () В.В. Петров - основоположник світової електротехніки. Петров виготовив найпотужнішу у світі гальванівольтівську батарею і з її допомогою у 1802 р. відкрив електричну дугу.


ЕМІЛІЙ ХРИСТИАНОВИЧ ЛЕНЦ () Одним із найбільших фізиків світу, які працювали в першій половині 19 століття, був член Петербурзької Академії наук Е.Х. Ленц. З численних робіт Ленца з електрики найбільше значення мають електротехніки такі роботи: правило визначення напрями індукційного струму і закон виділення тепла провідником зі струмом.


ПАВЕЛ МИКОЛАЕВИЧ ЯБЛОЧКОВ () У 1876 р. російський винахідник Яблочков отримав у Франції привілей N на дугову електричну лампу без регулятора, що зближує вугільні стрижні.


ОЛЕКСАНДР МИКОЛАЄВИЧ ЛОДИГІН () Ім'я Лодигіна пов'язане головним чином з винаходом та створенням електричної лампи розжарювання. О.М. Лодигін вплинув на Т. Едісона, який використовуючи принцип дії лодигінської лампи, перетворив її на предмет широкого споживання.


ІНСТРУКЦІЯ РОБОТИ З ТАБЛИЦЮ 1. Прочитайте текст, наведений у таблиці 1. Заповніть перепустки. Скористайтеся для цього словами довідок (список слів надмірний). СЛОВА ДЛЯ ДОВІДОК: Ом, Ньютон, Джоуль, амперметр, лейденські банки, напівпровідники, Ампер, Кулон, Лодигін, Попов, Петров, генератор, Ерстед, Ленц, Максвелл, Джоуль, Герц, електроскоп, непровідники.


ТАБЛИЦЯ 1. СТАН ВЧЕННЯ ПРО ЕЛЕКТРИЧНИХ ЯВАХ ХІХ столітті. Період Наукові та технічні досягнення Кінець 18 ст. – початок 19 ст. 1. Закон взаємодії на електризованих тіл (закон … Кулона). 2. ... Електроскоп - прилад для кількісної характеристики електричних станів. 3.Електростатичні машини різного роду для отримання електрики. 4.…Лейденські банки – прилади для накопичення електрики. 5.Тіла поділялися на провідники та непровідники електрики. 6.Блискавка - це електричний розряд у повітрі. 7.Роботи Гальвані () та Вольта послужили початком нової епохи у вивченні електричних явищ. У 1799 р. винайдено перший … генератор електричного струму – вольтів стовп. 8. У 1802 р. російський фізик … В.В. Петров відкрив електричну дугу. 9. Перші найважливіші практичні застосування електричного струму: електричне підривання мін (Шилінг), гальванопластика (Якобі) та електричне освітлення (Яблучків та … Лодигін).


ПРОДОВЖЕННЯ ТАБЛИЦІ 1. Перша половина 19 ст. 1. У 1820 р. датський фізик … Ерстед () відкрив вплив струму на магнітну стрілку У 1820 р. французький вчений … Ампер відкрив явище взаємодії струмів У 1827 р. німецький фізик … Ом встановив співвідношення між величиною струму, едс джерела струму та величин характеризуючи провідник (закон … Ома) У 1831 р. англійський фізик … Фарадей відкрив явище електромагнітної індукції. За своїм науковим та практичним значенням це відкриття має мало собі рівних. Фарадей звернув магнетизм в електрику У 1847 р. німецький фізик Кірхгофф встановив закони для розгалужених електричних ланцюгів. незалежно один від одного, відкрили закон теплової дії струму.


ПРОДОВЖЕННЯ ТАБЛИЦІ 1. Друга половина 19 ст. 1. Англійський фізик… Максвелл заклав основи сучасного вчення про електромагнітне поле. 2.В 1878 р. російським ученим та винахідником Яблочковим вперше були використані трансформатори для живлення електричних свічок. 3. У 1886 р. німецький вчений... Герц експериментально виявив електромагнітні хвилі. 4. У 1895 р. російський фізик … Попов винайшов радіотелеграф.



Подібні публікації